Krystian Wieczyński

Krystian Wieczyński. Urodził się w Brodnicy, 4 marca 1975r. Od 1994 roku żyje i tworzy w Toruniu, uczestnicząc aktywnie w życiu artystycznym nie tylko Torunia, ale też województwa i kraju, prezentując dokonania również za granicą. Aktor, happener, mim, klaun, studiował Filologię Romańską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2001r. instruktor ds teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Od 1992 roku aktor Teatru Wiczy.

W latach 2006 – 2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania, od 2011r. gościnnie aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Teatru Jaworski w Poznaniu. Jest również aktorem filmowym. Realizuje warsztaty teatralne, cyrkowe, filmowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

− nagroda dla zespołu aktorskiego w spektaklu „Sarkazja” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996r.,

− główna nagroda aktorska za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996r.,

− nagroda II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003r.,

− stypendium artystyczne Miasta Torunia w dziedzinie cyrku młodzieżowego w 2005r. (realizacja w pierwszej połowie 2006r.),

− Kujawsko-Pomorska Nagroda Filmowa Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie, podczas Festiwalu Tofifest w 2007r., − Krawat Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011r.

 

Krystian Wieczyński poprowadzi warsztaty z Nowego Cyrku w Murowanej Goślinie.