Ruszamy z Galerią Przystankową!

Postaramy się stworzyć „Galerię przystankową„ - miejsce prezentacji grafik, rysunków, malarstwa grup twórczych, których prace rzadko mają okazję zaistnieć w przestrzeni publicznej. Czym jest dystans? Dystans to odległość między punktem A, a punktem B. Większość z nas jest w stanie powiedzieć gdzie się znajduje, co robi, kim jest. Dokąd zmierza? - niekoniecznie, gdzie będzie za lat 5? - nie wiadomo. Wymarzone miejsce docelowe, okazuje się jedynie przystankiem, po którym nadchodzi kolejny i kolejny, aż do momentu gdy zdajemy sobie sprawę iż ciągle jesteśmy w punkcie wyjścia. Być może w ogóle nie rozpoczęliśmy podróży... Dla wielu z nas, mieszkańców miasta i turystów, przystanek jak i trasa tramwaju czy autobusu jest zagadką. Czy dojechaliście kiedyś do końca trasy z czystej ciekawości? A może zdarzyło Wam się zasnąć i przejechaliście tramwajem całą pętlę? Podczas projektu skupimy się na tym co widzimy za oknem z autobusu, mieszkania. Jaki dystans nas dzieli przed poznaniem tych przestrzeni osobiście. Czy przystanki zawsze są w miejscach ciekawych czy nie przesłaniają nam widoku miasta? Jaki jest nasz wpływ na miasto które widzimy za oknem? Czy wszyscy widzimy je tak samo? Czy spełnia ono nasze oczekiwania i potrzeby?

Działania projektu zakładają spotkania dwóch grup integrujących osoby niepełnosprawne z osiedli Lecha, Czecha i Rusa. Poprzez rozmowy, zajęcia edukacji przestrzennej poznajemy ograniczenia i sposób postrzegania osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Organizowany plener autobusowy jest elementem pokazania miasta z perspektywy komunikacji publicznej. Przejazd standardowym autobusem bez celu podróży, może pomóc dostrzec charakterystyczne elementy miasta: dominanty obiekty kulturalne, czy miejsca charakterystyczne ze względu na piękno, czy brzydotę przestrzeni. Spróbujemy wraz z uczestnikami zapamiętać i zreinterpretować ich doświadczenia podczas warsztatów plastycznych, oraz wystawy na przystanku autobusowym. 5 listopada, wyjeżdżamy o godzinie 9:30 na miejski plener fotograficzny wraz z uczestnikami, podążając trasą lini 91,82 w kierunku Kinopolis. podążając z powrotem do Ronda Rataje, gdzie Symbolicznie przesiadamy się na Autobus, który zawiezie nas przez historię lokacji Miasta Poznania od Śródki, przez Muzeum Genius Loci, w drodze do Centrum Kultury Zamek, gdzie wstąpimy na wystawę wielkich impresjonistów. Wycieczkę zwieńczymy wspólną kawą i ciastkiem w Dobrej Kawiarni, skąd ruszymy w drogę powrotną na Osiedla Tysiąclecia. Prosimy wszystkich uczestników o zabranie aparatów fotograficznych. Każdy otrzyma także od organizatorów własny szkicownik A4 i zestaw kredek akwarelowych. Na plener zapraszamy chętne osoby, artystów studentów i fotografików. Na podstawie wykonanych szybkich szkiców z trasy i fotografii, będziemy następnie pracować nad przygotowaniem prac, które będą wystawione w galerii Przystankowej. Lokalizacja Przystanku (https://goo.gl/maps/qCFQVsgz9R72). ul. Piaśnicka ( przy bloku Os. Lecha 129)

Harmonogram Wyjazdu: 9:30 wyjazd z Przystanku. 10:00 Śródka - Mural 10: 20 -11:15 Genius Locci 11:30 Wyjazd Katedra 11:45 Dobra Kawiarnia ( w tym czasie możliwa 12:00-12:30 prezentacja dla uczestników Giełdy projektów) 12:45 wyjście z zamku 13 : 15 - 14:00 Zamek - wystawa ( w tym czasie możliwa 12:00-12:30 prezentacja dla uczestników Giełdy projektów)

 

Chcesz wziąć udział? Napisz - promocja@5zmyslow.pl